Prvá fáza synody v našej farnosti

Na jeseň roku 2021 pápež František otvoril synodu na tému Za synodálnu Cirkev: spoločenstvo, spoluúčasť a misia, ktorá prebieha do roku 2023. Slovo synoda znamená cirkevný snem, doslovne však odkazuje na spoločné kráčanie. Ďalšie informácie nájdete na oficiálnej webstránke synody www.synoda.sk aj synoda.abuba.sk.

V našej farnosti prebiehali synodálne stretnutia vďaka koordinátorke Marte Fülöpovej.

Priebeh stretnutí v našej farnosti:

• viacerí ľudia vítali synodu, zaujímali sa, chceli sa zapojiť, aj keď vedeli o nej málo
  • mali sme 6 stretnutí otvorenej skupiny v pastoračnom centre – s počtom ľudí cca do 20, podelených na menšie skupiny s 3 moderátormi, na každom stretnutí 2-3 otázky
  • stretnutie prebiehali aj v niektorých spoločenstvách fungujúcich vo farnosti (ženy z modlitieb matiek, bunky, manželské spoločenstvo).
  • synoda bol priestor pre stretnutia a zoznámenie sa, väčšinou bola príjemná atmosféra s dôrazom na budovanie dôvery.

Prvé ovocie synody v našej farnosti:

• návrhy pre miestnu farnosť
  • rozbieha sa pastorácia stredoškolákov.
  • detské sväté omše s detským spevokolom a hry na farskom dvore po svätej omši
  • mládežnícky spevokol
  • objavili sa noví ľudia a boli nadviazané viaceré perspektívne vzťahy, ktoré prerastajú do priateľstiev
  • nová webstránka – praktickejšia, nápomocnejšia, pružnejšia
  • možno pokračovanie synodálnych stretnutí?

Celú syntézu zo synody nájdete v tomto dokumente