Spoločenstvo manželských párov

Základy spoločenstva pochádzajú zo spoločenstva maďarských mladých Antiócha, ktorá v minulosti fungovala v Senci. Ako sme založili vlastné rodiny, začali sme pociťovať potrebu nadviazať na priateľstvá, vzájomne sa sprevádzať a zdielať si skúsenosti dospelého života v rodinách. Takto vzniklo spoločenstvo (mlado)manželov a snúbencov z okolia Senca. Začali sme sa stretávať v januári roku 2007 raz do mesiaca, obyčajne aj za prítomnosti kňaza. Postupne spoločenstvo rástlo, pribúdali deti, presťahovali sme sa, nadviazali nové kontakty a uvedomili sme si, že by sme sa chceli silnejšie viazať na naše farnosti. V roku 2016 naše pôvodné spoločenstvo sa rozdelilo na tri nové, ku ktorým sa v jednotlivých farnostiach pridali nové páry. Takto vzniklo aj spoločenstvo v Novej Dedinke (okrem nás spoločenstvá fungujú v Senci a v Šamoríne). Pôvodný jazyk spoločenstva, maďarčinu, v Novej Dedinke sme zmenili na slovenčinu, aby sme mohli byť otvorení v podmienkach našej farnosti. Stretávame sa od januára roku 2016.

Fungovanie spoločenstva:

Primárne ide o kresťanské spoločenstvo manželských párov, lebo veľa diskutujeme o partnerských otázkach. Máme medzi sebou páry bez detí, s malými aj veľkými deťmi. Kým sme mali menšie deti, snažili sme sa zabezpečiť pre nich animátorov v pastoračnom centre, ktorí sa im venovali, aby sa dospelí vedeli v pokoji porozprávať. Termín stretnutí je pravidelný, aby sme to vedeli naplánovať, zvykneme sa stretávať vždy druhú nedeľu v mesiaci popoludní v pastoračnom centre vo Veľkom Bieli.

Každé stretnutie hostí iný pár zo spoločenstva, ktorý si vyberie a pripraví tému do diskusie. Rozpis pripravujeme začiatkom roka. Témy si vyberáme podľa vlastnej preferencie, mávame hlboké duchovné ale aj veľmi praktické témy, týkajúce sa osobného, partnerského, rodinného či spoločenského života (napr. hudba v našich životoch, odpúšťanie, synoda…). Stretnutia trvajú zhruba 3 hodiny.

Diskusiu začíname a ukončujeme modlitbou. V závere stretnutia sa zvykneme porozprávať o tom, kto mal aký mesiac a stretnutie zavŕšime skromným pohostením, ktoré zvyčajne pripravuje hosťujúci pár. Raz za čas organizujeme aj iné spoločné akcie, ako sú napr. opekačky, krížovú cestu, spoločné výlety, adventné hry atď.

Prečo sa stretávame?

Základom nášho spoločenstva je kresťanská viera, vzájomné zdielanie sa, sprevádzanie, kráčanie spolu, vzájomná podpora a pochopenie, vytváranie priateľstiev a siete vzťahov. Niektoré stretnutia majú aj hlbšie duchovné témy. Ako jednotlivci aj ako spoločenstvo sa podľa možnosti snažíme zapájať do života farnosti. Táto myšlienka bola aj pri zrode tohto spoločenstva – byť prítomní tam, kam sme poslaní.

Môžete s k nám pridať

Momentálne v spoločenstve máme deväť rodín, ale sme otvorení aj pre nové páry.

V prípade záujmu môžete nás kontaktovať cez pána farára, osobne alebo mailom na: marcia.fulopova@gmail.com

Marta Fülöpová, Tímea Šimonová