Sviatosti


Sviatosť krstu

Krst vybavujú rodičia alebo zákonný zástupca dieťaťa. Na faru si so sebou prineste aj rodný list dieťaťa, aby sme mohli vypísať krstný lístok. Okrem údajov, ktoré nájdeme v rodnom liste, od Vás ešte budeme potrebovať nasledovné:

  • Náboženstvo otca
  • Náboženstvo matky
  • Boli rodičia sobášení v katolíckom kostole? Ak áno, kedy a kde?
  • Veľmi dôležitou vecou je výber krstného rodiča. Tu sú podmienky, ktoré musí spĺňať ten, kto chce byť krstným rodičom podľa cirkevného práva: Kán. 874

§ 1. Aby niekto bol pripustený na prijatie úlohy krstného rodiča, je potrebné:

  1. aby ho určil sám krstenec alebo jeho rodičia, alebo ich zástupca, alebo ak nie sú, farár alebo vysluhovateľ, a aby bol schopný a mal úmysel plniť túto úlohu;
  2. aby zavŕšil šestnásty rok života, ak diecézny biskup nestanovil iný vek alebo ak sa farár alebo vysluhovateľ domnievajú, že z oprávneného dôvodu treba pripustiť výnimku;
  3. aby bol katolík, ktorý už prijal birmovanie a najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať;
  4. aby nebol postihnutý nijakým kánonickým trestom, zákonne uloženým alebo vyhláseným;
  5. aby nebol otcom alebo matkou krstenca.

§ 2. Pokrstený, ktorý patrí do nekatolíckej ekleziálnej spoločnosti, sa má pripustiť jedine spolu s katolíckym krstným rodičom, a to iba ako svedok krstu.

Ďalšie potrebné veci ku krstu dieťaťa:

košieľka, sviečka, údaje krstných rodičov (krstný list, príp. sobášny list), poučenie (jedno asi hodinové stretnutie s kňazom, ktoré si treba vopred dohodnúť pri spisovaní krstného lístka v týždni, kedy sa uskutoční krst vo večerných hodinách, alebo podľa dohody).


Sviatosť Eucharistie

SVIATOSŤ EUCHARISTIE podľa Katechizmu Katolíckej cirkvi (KKC)


Sviatosť birmovania

Podmienky pre prijatie sviatosti birmovania:

KANDIDÁT NA PRIJATIE SVIATOSTI BIRMOVANIA

1. Musí byť pokrstený, ale nepobirmovaný.

2. Musí byť v stave milosti, vhodne poučený a schopný obnoviť krstné sľuby.

BIRMOVNÝ RODIČ

  • Birmovný rodič má spĺňať podmienky platné pre krstných rodičov.
  • Každý birmovanec má mať podľa možnosti birmovného rodiča, ktorý sa má starať, aby si pobirmovaný verne plnil povinnosti, súvisiace s touto sviatosťou.
  • Cirkev doporučuje, aby birmovným rodičom bol jeden z krstných rodičov.

SVIATOSŤ BIRMOVANIA podľa Katechizmu Katolíckej cirkvi (KKC)


Sviatosť manželstva

O úmysle uzavrieť manželstvo nás príďte informovať čím skôr, najmenej tri mesiace vopred (nie keď už je všetko ostatné vybavené).

Po dohodnutí dátumu na fare treba ísť na matriku Obecného úradu vo Veľkom Bieli v úradných hodinách. Na matriku choďte spoločne a zoberte si so sebou občiansky preukaz a rodný list. Tam vypíšete „Žiadosť o uzavretie manželstva“. V prípade, že uzatvárate manželstvo s cudzím štátnym príslušníkom, Vaša žiadosť musí byť podaná na matrike najmenej dva týždne pred termínom sobáša.

Okrem toho spíšeme sobášnu zápisnicu na farskom úrade. Na spísanie zápisnice sú potrební obidvaja snúbenci. V prípade, že ste boli pokrstení v inej farnosti, budete potrebovať svoj krstný list, ktorý v okamihu sobáša nesmie byť starší ako tri mesiace. Ak ste boli pokrstení vo Veľkom Bieli, krstný list nepotrebujete. Okrem krstného listu si prineste svoj občiansky preukaz alebo rodný list (kvôli rodnému číslu).

Je dobré si dopredu pripraviť tieto informácie do sobášnej zápisnice:

  • Meno ženícha
  • Rodné číslo
  • Adresa
  • Telefón
  • Meno nevesty
  • Rodné číslo
  • Adresa
  • Telefón
  • Dátum a hodina sobáša
  • Želáte si ohlášky?
  • Svedok ženícha (meno a priezvisko)
  • Zamestnanie
  • Adresa
  • Rodné číslo
  • Svedok nevesty (meno a priezvisko)
  • Zamestnanie
  • Adresa
  • Rodné číslo

Ak ani jeden so snúbencov nemá trvalý alebo prechodný pobyt vo Veľkom Bieli, jeden zo snúbencov si potrebuje vypýtať od svojho farára licenciu na sobáš. Ak to bude potrebné, tlačivo na licenciu Vám poskytneme na farskom úrade. V prípade miešaného manželstva si licenciu pýta na svojom farskom úrade katolícka stránka.

Zároveň porozmýšľajte o tom, koho si zavoláte ako svedkov pri uzatváraní manželstva. Čím skôr si zožeňte o svedkoch nasledujúce údaje: meno a priezvisko, zamestnanie (nie zamestnávateľa), presnú adresu a rodné číslo. V prípade, že svedok je iný štátny príslušník, namiesto rodného čísla uveďte dátum narodenia. Svedok musí mať dovŕšených 18 rokov (nemusí byť veriaci, ani pokrstený).

V prípade, že obidvaja snúbenci sú len pokrstení, ale ostatné sviatosti (sv. prijímanie, sviatosť birmovania) neprijali, problémy narastú. V takom prípade treba vedieť o termíne sobáša (aspoň o približnom, nezáväznom termíne) aspoň pol roka vopred. Treba prípravu aspoň na pripustenie k svätému prijímaniu. Birmovka nie je podmienkou k sobášu.

Ak jedna stránka prijala aj ostatné sviatosti a druhá stránka je iba pokrstená, bude potrebné spísať žiadosť o povolenie uzavrieť manželstvo a odoslať na Arcibiskupský úrad. Preto priveďte so sebou aj dvoch svedkov (nemusia to byť tí istí ako budú na sobáši) starších ako 18 rokov, ktorí podpíšu Vašu žiadosť.

Ak uzatvára manželstvo katolícka stránka s osobou pokrstenou v inej kresťanskej cirkvi, postup je rovnaký ako sa opisuje v predchádzajúcom odstavci. Ak má nekatolícka stránka nejaký doklad o prijatí krstu, bude vhodné, ak si prinesie dve kópie tohto dokladu (stačí kópia, netreba ju overovať notárom). Pre katolícku stránku sa v prípade, že si berie kresťana iného vyznania, VYŽADUJE, ABY UZAVRELA SOBÁŠ V KATOLÍCKOM KOSTOLE.

Snúbenci, z ktorých je pokrstená iba jedna stránka a druhá stránka nikde krstená nebola, potrebujú od biskupa dišpenz, aby mohli uzavrieť manželstvo (ide o manželskú prekážku). Podobne ako v predchádzajúcich prípadoch je potrebné prísť spísať zápisnicu a žiadosť o dišpenz s dvoma svedkami staršími ako 18 rokov.


Sviatosť zmierenia

Sviatosť zmierenia (svätá spoveď) sa v našom kostole vysluhuje väčšinou pred každou svätou omšou, na požiadanie aj po nej, alebo podľa dohody v iný čas.

Možnosť sviatosti zmierenia v súrnych prípadoch je kedykoľvek 24 hodín denne.

SVIATOSŤ POKÁNIA A ZMIERENIA podľa Katechizmu Katolíckej cirkvi (KKC)


Sviatosť kňazstva

SVIATOSŤ POSVÄTNÉHO STAVU podľa Katechizmu Katolíckej cirkvi (KKC)


Sviatosť pomazania chorých

Sviatosť pomazania chorých sa vysluhuje podľa dohody, pri zhoršení stavu, pri smrteľnej chorobe. V súrnych prípadoch kedykoľvek na zavolanie 24 hodín denne. Nemajte strach volať kňaza ku chorému. Veľmi to potrebuje. Strach nie je na mieste.

SVIATOSŤ POMAZANIA CHORÝCH podľa Katechizmu Katolíckej cirkvi (KKC)